Vismaz 2015.gada 1. ceturksnī vidējā mēneša bruto darba samaksa bija 785 eiro, liecina dati, taču jāatceras, ka šis skaitlis ir veidots gan no viszemākajām algām, gan no visaugstākajām. Šobrīd vidējā darba samaksa valstī turpina augt, taču pieauguma temps ir samazinājies. Šogad 1.ceturksnī tās pieauga par 6,1% jeb 45 eiro.

Kāda bija situācija? Algas dalās pa sektoriem, tātad privātajā sektorā vidējā mēneša bruto darba samaksa bija 773 eiro, sabiedriskajā sektorā – 809 eiro, bet vispārējās valdības sektorā – 757 eiro. Tagad algas ir mazliet mainījušās, jo privātajā sektorā tās augušas par 6,9% gadā. Diemžēl savukārt sabiedriskajā sektorā – par 5%, kas ir mazāks rādītājs, taču vismaz augšupejošs.

Kāds ir atalgojums Latvijā, salīdzinot ar Baltijas valstīm?

Kā jau var noprast, Baltijas valstīs visaugstākā mēneša bruto darba samaksa 2015.gada 1. ceturksnī bija Igaunijā, par kuriem gan jokos, gan nopietnās debatēs teic, ka igauņi mums jau sen priekšā. Tur minimālā alga ir 1010 eiro, savukārt viszemākā ir Lietuvā (700 eiro).

Tomēr, salīdzinot ar 2014.gada 1. ceturksni, algas visstraujāk augušas Latvijā, tātad pēc progresa esam pirmie. Kaimiņos Igaunijā un Lietuvā gada darba samaksas pieaugums bija attiecīgi 4,5% un 4,3%, kas ir mazāks skaitlis nekā mūsu valstī.

Diemžēl par kaunu jāteic, ka Latvijā algotie darbinieki joprojām saņem relatīvi zemāku atalgojumu pēc darba nodokļu nomaksas nekā kaimiņvalstīs, kas ir apbēdinošs rādītājs.