Alga ir atalgojums par paveikto darbu, bet katrā valstī un katrā profesijā tā ir citāda. Par to tad arī šajā rakstā – par vienlīdzību vai nevienlīdzību, pārticību vai trūkumu un algas specifiku.

Kāda ir Latvijas alga, salīdzinot ar Eiropas rādītājiem?

Par Latviju runājot, kaut gan oficiālās aptaujās vidējā alga ir ap 700 eiro, tomēr, tā kā to rēķina, ieskaitot deputātus un politiķus, tad vidējam latvietim  alga tomēr ir ap 300 eiro. Ar šo summu pēc dažādu vērtētāju statistikas reizēm esam ierindoti trešo pasauļu vidū ar tendenci uz lejupslīdi.

Kam tad ir lielākās minimālās algas Eiropas robežās? Šobrīd lielākā minimālā alga ir Luksemburgā, kas ir 1642 eiro. Pirms pāris gadiem daudzu Latvijas iedzīvotāju galamērķis, dodoties peļņā bija Īrija, kurā šobrīd par minimālo algu sauc 1462 eiro lielu summu. Trešajā vietā ierindojas Beļģija ar 1387 eiro.

Vai ir Eiropas valstis, kurās saņem mazāk nekā Latvijā?

Jā, tās pārsvarā ir postpadomju valstis. Ir valstis, kurās saņem mazāk nekā Latvijā, piemēram,  Bulgārijā minimālo algu saņem 123 eiro, bet Rumānijā sanāktu vien 153 eiro. Raugoties ārpus Eiropas, tad Krievijā minimālā alga ir noteikta 4330 rubļi vai 96 eiro.

Kā lai pārliecinos, ka mans atalgojums ir atbilstošs manām spējām un darba situācijām?

Ir mājaslapa algas.lv, kurā var aplūkot algas pēc amatiem, kurās jūs varat sameklēt savu amatu un noskaidrot vidējo algu Latvijā. Tāpat tur ir pieejams algas kalkulators, kurā varat aprēķināt savu neto algu, izmantojot algu kalkulatoru. Intereses pēc iespējama arī sadaļa: “Kad Jūs kļūsiet par miljonāru?” Tādējādi jūs varat uzzināt, cik gados Jūs būsiet nopelnījuši miljonu.

Algas.lv ir plašākā algu informācijas datubāze Latvijā, kas iedzīvotājiem sniedz iespēju ātri un ērti iegūt sev nepieciešamo informāciju par atalgojumu savā profesijā. Šo algu aptauju un salīdzinājumu nodrošina interneta personāla atlases uzņēmums SIA “CV-Online Latvia”.