• Banku piedāvātie patēriņa kredīti – procentu likmes no 14 līdz 30%. Procentu likmes tiek aprēķinātas individuāli – piemēram, ja varat banku pārliecināt, ka, jums aizdodot, tā uzņemas mazu risku (piedāvājot ķīlu vai uzrādot lielus ienākumus), varat vienoties par mazākiem procentiem. Nedaudz savādi ir tas, ka jo vairāk pelnīsit, jo izdevīgākus nosacījumus jums banka piedāvās (tā bagātākie kļūst arvien bagātāki).
  • Nebanku piedāvātie patēriņa kredīti – procentu likmes atšķirīgas, no ~40 līdz ~150%. Procentu likmes katram klientam ir vienādas, nav maksas par kredīta piešķiršanu. Patēriņa kredītu piedāvā, piemēram, Vivus.lv, Credit24, BIGBANK un citi. Jāmin, ka, kaut arī gada procentu likmes šiem kredītdevējiem ir lielākas, bankas par patēriņa kredīta noformēšanu prasa komisijas maksu (līdz 100 eiro), kas pie mazākām summām var nebanku kredītdevēja sniegtos pakalpojumus padarīt izdevīgākus par banku piedāvājumu.

Kuru piedāvājumu izvēlēties?

Protams – izdevīgāko. Latvijā gada procentu likmes jānorāda tā, lai tajās tiek uzrādīta arī jebkāda komisijas maksa. Ja banka vai kredītdevējs piedāvā tādu un tādu gada procentu likmi (uzsverot, ka tā ir gada procentu likme), tad varat būt drošs, ka šī likme ietvers visa veida kredīta izmaksas. Kad gada procentu likme ir noskaidrota, tad jums ir ļoti labs rādītājs, pēc kura sameklēt izdevīgākos kredītus.

Tādējādi vispirms iesakām noskaidrot GPL; vadoties pēc tās, jūs spēsit noteikt, kurš piedāvājums ir izdevīgākais. Jāuzsver, ka banku piedāvājumi, visticamāk, būs izdevīgāki ar lielākām summām, bet nebanku kredītdevēju (tā kā tie neprasa komisijas maksu) – mazākām. Vēlam jums aizņemties veiksmīgi, pārdomāti un izdevīgi!